• Spis treści 02/2020

Na łowy w ciuchach prosto z Finlandii

 

Ubrania myśliwskie fińskiej firmy Alaska są dostępne na naszym rynku od ponad pięciu lat. Tysiące sprzedanych zestawów skłoniły nas,

by zaprezentować Wam nowości tego producenta na jesienno-zimowy sezon. A trzeba przyznać, że naprawdę jest z czego wybierać!

 

Tekst: Maciej Pieniążek

Zdjęcia: Alaska

 

 

Ubrania Alaska sprzedaje na polskim rynku sklep myśliwski www.dolasu.pl - tam też mogliśmy zapoznać się z nowościami. Dwa modele ubrań dla myśliwych firmy Alaska, czyli Superior i Extreme Lite, to modele, które towarzyszą nam od paru lat. W tym roku doczekały się kolejnej odsłony. Zmieniono krój, zastosowano wodoodporne suwaki, poprawiono membranę i wprowadzono pare fajnych rozwiązań, które docenicie w łowisku.

Ponieważ sklep www.dolasu.pl specjalizuje się w sprzedaży ubrań myśliwskich, od razu możemy dowiedzieć się, które ubrania sprzedają się najlepiej i w jakich wersjach.

Alaska, w większości swoich modeli, oferuje albo klasyczną, myśliwską zieleń, albo pikselowy kamuflaż BlindTech Invisible lub kamuflaż w połączeniu z jaskrawymi kolorami, dedykowanymi na polowania zbiorowe. Jednym słowem, dla każdego coś miłego.

Superior II, czyli całoroczne ubranie dla tych, którzy lubią ubierać się na cebulę

Styl myśliwskiego ubierania się na cebulę rekomendujemy polskim Nemrodom od lat. To sposób sprawdzony w naprawdę zimnych łowiskach krajów skandynawskich, gdzie wierzchnie ubranie jest stosunkowo cienkie, ale komfort termiczny w zależności od potrzeby zyskujemy, nakładając odpowiednią ilość warstw, takich jak bielizna polarowa, bielizna termalna, polar czy coraz bardziej popularne i oferowane przez sklep dolasu grzejące ubrania wykorzystujące technologię włókien węglowych Nordic Heat i zasilanych powerbankiem.

Superior III to kurtka myśliwska i spodnie, które posiadają oczywiście wiatroszczelną i oddychającą membranę, wodoodporne suwaki, regulowany, ale stały kaptur, szczeliny wentylacyjne – rzecz bardzo przydatną w cieplejsze dni. Do tego, co w fińskich spodniach lubię najbardziej, to regulacja pasa na rzepy. Dwa, każdy po jednym boku, sprawiają, że spodnie w pasie można dopasować w dużym zakresie. A po dobrej biesiadzie brzuch na pewno nie będzie uciskany, wystarczy poluzować rzepy. Jak dla mnie rewelacja! I rzecz niezwykle istotna, bo polscy myśliwi są na tym punkcie wybitnie wyczuleni, materiał nie szeleści przy poruszaniu się. Oczywiście rogacza na 20 metrów raczej nie podejdziemy, ale to od głośności materiału nie zależy…

W ubraniu znajduje się sporo fajnych i funkcjonalnych rozwiązań, jak metalowy haczyk w spodniach do zapięcia sznurówek buta, siatki w szczelinach wentylacyjnych, dobrze pomyślane, szerokie i głębokie kieszenie, których łącznie w kurtce jest aż osiem!

No i podszewka, zarówno w kurtce, jak i w spodniach, dobrze absorbuje pot i odprowadza go.

 

Extreme Lite III kontra Superior II

Na pierwszy rzut oka oba zestawy niewiele się od siebie różnią. Podobny, luźny i wygodny krój, równie cichy materiał, zbliżona funkcjonalność… Profilowane w spodniach kolana, dzięki czemu przy klękaniu, np. do patroszenia, nic się nie ciągnie. Ponieważ mi jest zwykle za ciepło, miałem wrażenie, że Extreme Lite lepiej oddycha. Jak się okazało, jest to związane z zastosowaną membraną. Superior ma ją lepszą, trójwarstwową i mogącą wytrzymać mocniejsze opady, ale jednocześnie wymiana powietrza jest ciut gorsza. Extreme Lite to ubranie dla aktywnie polujących. Kolorystyka Extreme Lite III daje nam do wyboru trzy podstawowe wersje, które możemy dowolnie mieszać. Klasyczna zieleń, BlindMax Blaze, czyli kamuflaż z pomarańczą – idealny na polowania zbiorowe – i BlindTech Invisible, czyli nowoczesny, pikselowy kamuflaż.

W ubraniu myśliwskim Superior II mamy jeszcze więcej opcji. A do tego są tu dostępne również ubrania dla Dian, taliowane i dostępne zarówno w zieleni, jak i w kamuflażu.

Wersje dla mężczyzn to również pikselowy BlindTech Invisible, klasyczny kamuflaż BlindTech Max HD, wersja w brązie oraz kurtka Blaze3D, także dedykowana na polowania zbiorowe. Jest więc w czym wybierać!

 

Raptor, czyli lekko ocieplane ubrania dla aktywnie polujących

To nowość, która, lekko spóźniona, dwa tygodnie temu przyjechała do sklepu dolasu. Zestaw trochę inny niż pozostałe ubrania Alaski, bo lekko ocieplony. Do tej pory mieliśmy do czynienie z opisywanymi wcześniej dwoma modelami, które jak pisałem, stworzone były do ubierania się na cebulę albo z ubraniem Tundra, klasycznym, ciepłym i grubym – idealnym na zasiadkę.

Tutaj Alaska zaproponowała wyjście pośrednie. Jest to tak zwany waterrepelent system, czyli ubranie, które wytrzyma lekki deszczyk i będzie świetnie oddychać, ale nie można o nim powiedzieć, że jest wodoodporne. Znajdziemy tu szereg ciekawych rozwiązań. Na przykład naprawdę solidny kaptur z fajnym i skutecznym systemem mocowania do kołnierza oraz kamuflaż Blindtech Invisible, czyli znane piksele. Do tego pokrycie materiału folią APS, czyli system zapobiegający wchłanianiu wody i brudu, co nie tylko przy dużych opadach sprawia, że ubranie nie robi się ciężkie, ale również ułatwia czyszczenie z farby po patroszeniu. Dzięki temu, że kolorystyka jest utrzymana w znanym kamuflażu BlindTech Invisible, mamy możliwość dobrania szeregu dodatków idealnie pasujących do Raptora. Czapki, koszulki, bielizna termalna, polar czy rękawiczki w tym kamuflażu są bez problemu dostępne.

Nam pozostaje zaprosić Was na Śląską do Piaseczna, gdzie wszystkie opisywane ubrania myśliwskie można dotknąć, przymierzyć i oczywiście kupić.

 

Więcej na www.dolasu.pl