VII Mistrzostwa PZŁ Dian w Strzelaniach Myśliwskich

Od 2014 r. tradycją jest organizacja przez Polski Związek Łowiecki Mistrzostw Dian w Strzelaniach Myśliwskich.

W 2019 r. decyzję o organizacji kolejnej, już siódmej ich edycji, przyznano okręgowi bydgoskiemu.
Rok 2020 to jednak rok wyjątkowy, pełen niewiadomych, lęku i trudnych decyzji.
Na trzy tygodnie przed terminem zawodów jeszcze nie było pewne, czy się odbędą,

a jeżeli tak, to nie wiadomo czy w okręgu bydgoskim...

 

Tekst: Aleksandra Szulc

zdjęcia: Aleksandra Szulc, Ewelina Wysogląd

Niestety było kilka osób, którym Bydgoszcz zdecydowanie nie pasowała. Na szczęście zgoda Zarządu Głównego, determinacja, zaangażowanie i zdecydowana postawa Łowczego Marka Grugla zakończyły długie tygodnie niepewności. Centrum Szkolenia Strzeleckiego im. Jana Wendy w Plaskoszu kolo Tucholi na dwa dni przeszło we władanie 50 Dian – zawodniczek przybyłych z całej Polski.

 

Kwiaty i bransoletki

To były zawody inne niż wszystkie. Nie tylko dlatego, że były przeprowadzone z zachowaniem zasad obowiązujących w czasie pandemii. Łowczy Krajowy Paweł Lisiak i Łowczy Marek Grugel witali przybyłe zawodniczki. „To było bardzo miłe i niespotykane” – mówiły dziewczyny, kiedy każda z nas została wyczytana z imienia i nazwiska i... powitana kwiatami.

Klub Dian w osobie prezes Aleksandry Szulc także włączył się w organizację mistrzostw i zadbał o zawodniczki. Bransoletka, którą zaprojektowała i wykonała Magdalena Dobrowolska, właściciela poznańskiej pracowni biżuterii myśliwskiej „Diana”, to prezent dla wszystkich zawodniczek i sędzi właśnie od Klubu Dian.

 

Wiedza i muzyka

Nowością na zawodach była możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia fachowców: psychologa sportowego i dietetyka klinicznego. Hubert Trzebiński i Jagoda Szulc przez cały czas trwania treningu i zawodów udzielali porad.

Była także muzyka myśliwska. Zawody uświetnił swoją obecnością Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Złoty Róg”, działający przy ZO PZŁ w Bydgoszczy.

Nagrody, prezenty, puchary

Każda zawodniczka wchodząca na podium odebrała wyjątkowy, oryginalny „puchar” – piękną rzeźbioną łopatę daniela. Diany zostały obdarowane mnóstwem prezentów i nagród. Skórzane torebki i portfele firmy Wittchen odebrały zwyciężczynie indywidualne w klasie mistrzowskiej, powszechnej i klasie C. Walizki firmy Wittchen to nagrody w klasyfikacji zespołowej. A fundatorem tych nagród był gospodarz zawodów – Zarząd Okręgowy w Bydgoszczy.

Główna nagroda – dubeltówka śrutowa Bock Antonio Zoli go expert to nagroda ufundowana przez Klub Dian PZŁ i Sklep Myśliwski Szóstak. Tak jak pozostałe nagrody ufundowane przez sponsorów była ona losowana przez uczestniczki zawodów.

 

Wyniki godne podziwu!

Najlepszą strzelająca drużyną została już tradycyjnie trójka z Katowic – Ewa Kraska, Aleksandra Dzięcioł-Gęsiarz, Alina Zakręta. Diany wystrzelały 1181/1500 punktów.

Drugie miejsce na podium z wynikiem 1088 /1500 punktów wywalczyła Bydgoszcz w składzie: Anna Arendt Anna, Maria Oset i Jolanta Galikowska.

Brązowy medal mistrzostw przypadł drużynie z Gdańska, w której znalazły się: Alicja Klejnotowska, Katarzyna Stefańska i Magdalena Freske-Pszczółkowska. Zdobyły one 1038/1500 punktów.

Najlepszą kulą wykazała się drużyna z Bydgoszczy, uzyskując wynik 513/600 punktów.

Najlepszy śrut wystrzelała drużyna z Katowic, z wynikiem 710/900 pkt.

W rywalizacji indywidualnej o tytuł mistrzyni PZŁ w klasie powszechnej pierwsze miejsce zdobyła Alicja Klejnotowska z Gdańska, uzyskując 411/500 punktów. Uzyskała ona jednocześnie klasę mistrzowską.

Drugą lokatę z wynikiem o piętnaście punktów gorszym wywalczyła Anna Arendt z Bydgoszczy.

Najniższe miejsce na podium przypadło Annie Jańczak z Chełma, z wynikiem 369/500 pkt.

W klasie mistrzowskiej najlepiej strzelającą okazała się Agata Łabenda ze Słupska, która zdobyła 439/500 pkt.

Drugie miejsce z wynikiem 417/500 pkt. – przypadło Ewie Piątkowskiej-Klimaszewskiej z Suwałk. Brązowy medal wywalczyła, uzyskując 411/500 punktów Dominika Socha z Konina.

W pozostałych klasyfikacjach uzyskano następujące wyniki:

najlepszy zawodnik Lasów Państwowych – Maria Oset z Bydgoszczy, z wynikiem 389/500 punktów.

najlepszy zawodnik wśród rolników – Beata Heim z Piły z wynikiem 361/500 punktów.

najlepszy zawodnik z województwa kujawsko-pomorskiego – Anna Arendt z Bydgoszczy z wynikiem 396/500 punktów.

Indywidualnie najlepsza kula to Ewa Piątkowska-Klimaszewska, która osiągnęła wynik 187/200 punktów.

Najlepszy śrut indywidualnie wystrzelała Agata Łabenda. Jej wynik to 275/300 punktów.

Zostaliśmy zauważeni!

Tradycyjnie już na imprezach organizowanych w okręgu bydgoskim, gości okręgowa telewizja „Pasja i łowy”.

Tak było i tym razem. Zawitała także TVP Bydgoszcz. Zainteresowanych, a zapewniam, że jest na co popatrzeć, odsyłam na platformę YouTube oraz do „Zbliżeń”, programu TVP Bydgoszcz.

 

Sukces ma wielu ojców!

Ojcami wspólnego sukcesu, czyli uśmiechniętych i szczęśliwych Dian podczas VII Mistrzostw PZŁ Dian w Strzelaniach Myśliwskich – Bydgoszcz – Tuchola – Plaskosz byli niewątpliwie hojni sponsorzy: ZG PZŁ, ZO PZŁ w Bydgoszczy, Klub Dian, Sklep Myśliwski Szóstak, MaGum.pl, 4hunting.pl, Delta Optical Hunting and Shooting, Hubertech, INCORSA Broń Amunicja Akcesoria, Tamed Pl, Hornart, Pałac Poledno, Fungopol Sp. J. Cis-Bankiewicz, Skórczewski, Mercedes-Benz Auto Frelik, Rusznikarnia Warszawa, Kaliber.pl, SKLEP TANIEPOLOWANIE.PL, DzikaPasja.pl, KAREX, Diana Pracownia Biżuterii Artystycznej i Galanterii Łowieckiej, Masarnia Dębowiec Wieslaw Żelazkowski.

Szczególne podziękowania i wyrazy uznania należały się fantastycznym leśnikom, z dyrektorem Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy, Mariuszem Woźniakiem na czele.

W naszych wspomnieniach zostanie doskonała atmosfera, świetna organizacja i przepyszne poczęstunki rodem z Borów Tucholskich – to jeden z wielu wpisów autorstwa zawodniczek.