Härkila
Trapper Master
GTX 9”

– buty jak...
marzenie myśliwego

 

Na łamach naszego magazynu w 2016 roku testowaliśmy

model butów Härkila Trapper Master 6” udostępniony nam

przez sklep www.dolasu.pl

Obecnie, również w bardzo atrakcyjnej cenie,
oferowany jest nieco wyższy model, czyli 9-calowe Trapper Mastery.

Czym, poza wysokością cholewki, się różnią?

 

Tekst i zdjęcia: Maciej Pieniążek

 

Tak samo jak poniższy model, Trapper Master GTX 9”, bo tak brzmi pełna nazwa, są po pierwsze niezwykle lekkie. Buty ważą 642 g dla rozmiaru 43, a jest to tylko 80 g więcej niż 6-calowy, niższy model. Buty mają oczywiście membranę Gore-Tex Surround, która otula całą stopę i zapewnia nie tylko woododporność, ale również świetną wymianę powietrzną.

 

Od Namibii po… Bieszczady

Buty zabrałem ze sobą na polowanie w Namibii, gdzie testowałem je w 28-30 stopniowym skwarze podczas 10-kilometrowych podchodów i sprawdziły się doskonale. Wiedziałem, że tak będzie, ponieważ miałem równie pozytywne wrażenia z dwudniowego Darz Bór Extreme na poligonie w Drawsku, gdzie temperatura osiągała 35 OC i również przez cały dzień chodziłem w butach pomiędzy stanowiskami konkurencji strzeleckich. Ponieważ nie samym polowaniem człowiek żyje, to kolejnym testem był tydzień w Bieszczadach i przejście zarówno Połoniny Caryńskiej, jak i Wetlińskiej, wejście na Tarnicę czy podejście do Sinych Wirów.

Lekkość butów w połączeniu z fantastyczną membraną sprawiły, że po całym dniu chodzenia stopy były zmęczone wysiłkiem, ale nie butami. Z racji pogody nie za bardzo wiedziałem, jak faktycznie zachowuje się membrana przy brodzeniu w wodzie. Parę strumyków w górach nie zrobiło na niej wrażenia, ale postanowiłem, jak widać na zdjęciach, pobrodzić głębiej, czyli do wysokości szwów i postać w wodzie parę minut. Efekt był rewelacyjny! Suche nogi, ani śladu wody...

 

Imponująco wytrzymałe

Tym, na co zwrócono nam uwagę w sklepie www.dolasu.pl, jest wytrzymałość tych butów. Oglądaliśmy, co prawda niższe, Trapper Mastery, po pięciu latach intensywnej eksploatacji, ale również moje buty po intensywnych trekkingach w różnym terenie nie nosiły śladów zużycia. Jest to zapewne zasługa Cordury, z której zostały wykonane oraz gumowanego noska, który chroni czub buta przed kamieniami, korzeniami i nierównościami.

Fajnym rozwiązaniem jest wkładka z systemem „memory fit”, który zapamiętuje kształt naszej stopy, co zwiększa potem komfort chodzenia i idealnie dopasowuje wkładkę do buta.

Oliwkowy kolor butów Trapper Master sprawia, że pasują one do większości ubrań myśliwskich, niezależnie czy jest to kamuflaż pikselowy, czy klasyczna zieleń.

Podsumowując, możemy śmiało powiedzieć, że buty są lekkie, wodoodporne, ale jednocześnie świetnie oddychają. Poza tym mocne i wygodne, a do tego przynajmniej w sklepie www.dolasu.pl mają bardzo atrakcyjną cenę! Katalogowo model kosztuje 1369 złotych, a w Piasecznie można je kupić za 759 zł. Uwaga! Dostępna jest cała rozmiarówka – od 38 do 45.